کارآفرینی و استارتاپ‌ها

استارتاپ انتفاعی یا غیرانتفاعی؟

از کیت برام و برایان ترلشتد در مجله می-جون 2023

banner

شیوه‌‌نامه‌‌ای برای کارآفرینان اجتماعی

زمانی با شنیدن نام “استارتاپ”، شرکتی تازه‌‌تأسیس و در تلاش برای فروش محصول، جذب سرمایه‌‌گذار و سوددهی به ذهنمان می‌‌آمد. اما غیرانتفاعی‌ها سازوکار کاملاً متفاوتی داشتند: گروه بزرگی از خیّران سخاوتمند آن‌ها را تأسیس می‌‌کردند، محصولاتشان اهدا می‌‌شد و نقاط تشابه بسیار اندکی با کسب‌‌وکارهای مرسوم داشتند. در دهه‌‌های اخیر، این مرزها کمرنگ شده‌‌اند. اکنون بسیاری از غیرانتفاعی‌‌ها محصولات و خدمات قابل رقابت با بهترین شرکت‌‌های انتفاعی عرضه می‌‌کنند. همچنین اغلب استارتاپ‌های انتفاعی با پشتیبانی “سرمایه‌‌گذاران تأثیرگذار”، به اهدافی فراتر از بازده مالی می‌‌اندیشند و هم‌تراز با خیریه‌های مرسوم عمل می‌کنند. بنابراین در عصر حاضر، وقتی یک کارآفرین اجتماعی شرکتش را تأسیس می‌‌کند، مشخص نیست که این شرکت انتفاعی است یا غیرانتفاعی‌‌.
خلاصه ایده

چشم انداز جدید

در حال حاضر مرز مشخصی میان شرکت‌‌های انتفاعی و غیرانتفاعی وجود ندارد. در عصر کنونی، غیرانتفاعی‌ها می‌توانند محصولات قابل رقابت با بهترین شرکت‌‌های انتفاعی عرضه کنند. از سوی دیگر، انتفاعی‌‌ها اغلب با پشتیبانی سرمایه‌‌گذاران تأثیرگذار، ارزش اجتماعی هم‌تراز با خیریه‌های مرسوم می‌سازند.

دوراهی

اغلب بنیان‌گذاران شرکت‌‌های اجتماعی عطش زیادی برای جذب سرمایه دارند و بنابراین در تلاش‌‌اند با انتخاب چارچوب حقوقی مناسبی برای شرکت، هرچه سریع‌تر نظر افراد یا سازمان‌‌های سرمایه‌‌گذار را جلب کنند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

کیت برام مدیرعامل مس ‌چلنج، شتاب‌‌دهندۀ واسطه میان استارتاپ‌‌ها با کارشناسان، شرکت‌‌های قدیمی و جامعه است.

برایان ترلشتد عضو هیئت‌علمی دانشکدۀ کسب‌‌وکار هاروارد و عضو ارشد بریجز فاند منجمنت، صندوق سرمایه‌‌گذاری تأثیرگذار، است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *