رهبران و مدیران

مهم‌ترین مهارت‌های مدیران عالی

از رافائلا سادون و جوزف فولر و استیفن هانسن و پی‌جی نیل در مجله جولای-آگوست2022

banner

قدرت روابط عمومی مدیران مهم‌تر از همیشه شده است.

از دیرباز کمپانی‌ها معیارهای مشخص و ثابتی برای استخدام مدیرعامل یا سایر مدیران کلیدی خود داشتند: تخصص فنی، مهارت‌های مدیریتی برجسته و سابقۀ موفق در مدیریت منابع مالی. بنابراین هنگام ارزیابی گزینه‌های بیرونی اغلب مدیران کمپانی‌هایی نظیر جنرال‌الکتریک، IBM یا P&G و ابرقدرت‌های خدمات حرفه‌‌ای نظیر مک‌کینزی و دیلویت را زیر نظر می‌گرفتند. زیرا کارمندان سابق این سازمان‌ها، چنین معیارهایی را برآورده می‌کردند.

اما این رویه منسوخ شده است. طی دو دهۀ گذشته اوضاع آن‌قدر تغییر کرده که کمپانی‌ها مهارت‌های مدیریتی مرسوم را تضمینی برای موفقیت مدیران عالی خود نمی‌دانند. امروزه مدیر شرکت باید به کارکنان بین‌المللی، متنوع و متخصص خود انگیزه بدهد؛ در نقش رهبر شرکت، روابط مفیدی با نهادهای گوناگون از دولت‌های خارجی تا سازمان‌های مردم‌نهاد بانفوذ برقرار کند؛ همچنین حتی در صورت ناآشنایی با صنعت و سایر مدیران عالی سازمان، باید به سریع‌ترین و کارآمدترین شکل ممکن از این مهارت‌ها در کمپانی‌های جدید استفاده کند.
خلاصه ایده

تحولات

بر خلاف گذشته، داشتن مهارت‌های مدیریتی مرسوم تضمینی بر موفقیت مدیران عالی سازمان‌ها نیست. همان‌طور که تحلیل روی داده‌های استخدام مدیرعامل‌ها نشان می‌دهد، کمپانی‌ها مهارت‌های اجتماعی را مهم‌تر از دانش فنی، مدیریت مالی و سایر ویژگی‌ها می‌دانند.

علت

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

رافائلا سادون استادیار مدیریت کسب‌وکار از دانشکده کسب‌وکار هاروارد است.

جوزف فولر استاد رویکرد مدیریت و یکی از اعضای پروژه‏ی «مدیریت آینده‌ی کار» در دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد است.

استیفن هانسن دانشیار اقتصاد در دانشکدۀ کسب‌وکار امپریال کالج است.

پی‌جی نیل مدیر دانش و عملیات در شرکت مشاورۀ مدیریتی راسل رینولدز است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *