اقتصاد و جامعه

دفترچه راهنمای دومنظوره

از ماریسا کیمسی و جولی باتیلانا و ان-کلیر پش و متین سونگول در مجله مارس-آوریل 2019

banner


چگونه هم عملکرد خوبی داشته باشیم و هم خوبی کنیم


شرکت‌ها مجبور شده‌اند که تغییراتی را در رویکرد خود به وجود بیاورند. جست‌وجوی تک‌بعدی خود برای کسب عواید مالی را کنار بگذارند و نگاه دقیق‌تری به تاثیرات خود بر کارکنان، مشتریان، جوامع و محیط زیست بیندازند. دیگر طرح‌های جانبی و فرعی شرکت‌ها در زمینه‌ی مسئولیت‌پذیری اجتماعی، کفایت نمی‌کنند و شاهد اعمال فشار جناح‌های مختلف هستیم: افزایش غیرقابل دفاع و توجیه‌ناپذیر نابرابری، افزایش نشانه‌های حاکی از تغییرات ویرانگر اقلیمی و تشخیص سرمایه‌گذاران مبنی بر تضاد میان سودآوری کوتاه‌مدت و پایداری بلندمدت. به‌واسطه‌ی دلایل این‌چنینی، امروزه تعداد فزاینده‌ای از رهبران کسب‌وکار، می‌دانند که باید علاوه بر اهداف مالی، اهداف اجتماعی خود را نیز تعیین کنند.

درهرحال تغییر دی‌ان‌ای سازمان امری بسیار دشوار است. چگونه یک کمپانی که همواره متمرکز بر سودآوری بوده، می‌تواند میان این دو هدف توازن برقرار کند؟ باید مدل‌های کسب‌وکار کنونی خود را دگرگون کند. بنابراین جای تعجب ندارد که محققان، همواره شاهد نادیده‌انگاری اهداف اجتماعی توسط کمپانی‌ها به‌منظور دستیابی به عواید مالی مدنظرشان هستند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ماریسا کیمسی دستیار تحقیق در دانشکده‌‌ی کسب‌وکار هاروارد است.

جولی باتیلانا استاد جوزف ویلسون در حوزه‌‌ی مدیریت کسب‌وکار از دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد و استاد آلن گلایتسمن در حوزه‌ی نوآوری اجتماعی در دانشکده‌ی کندی هاروارد است.

ان-کلیر پش از اساتید هیئت‌علمی نوع‌دوستی در دانشکده‌ی کسب‌وکار اسک است.

متین سونگول استادیار استراتژی در دانشکده‌ی مدیریت کارول از دانشگاه بوستون است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *