کارآفرینی و استارتاپ‌ها

بنیان‌گذار چوئی‌دات‌کام از تامین منابع مالی برای دستیابی به موفقیت می‌گوید

از رایان کوهن در مجله ژانویه-فوریه 2020

bannerاکثر افراد فکر می‎‌کنند که اوج زندگی حرفه‌ای من در 18 آوریل 2017 بود که صاحبان پت‌اسمارت چوئی‌دات‌کام را به 3.35 میلیارد دلار خریدند، همان فروشگاه حیوانات خانگی که شش سال پیش آن را تاسیس کرده بودم. بی‌تردید روز بسیار خوبی بود. می‌توان آن را نقطه‎‌ی اوج یک رویا و تلاش طاقت‌فرسا دانست. اما باور کنید یا نکنید، یک دست دادن -معامله‎‌ – دیگر برایم ارزشمندتر بود.

این توافق در 26 سپتامبر 2013 رخ داد. دو سال پیش‌تر من و مایکل دی از پس‌انداز شخصی و وام‎‌های کوچک بهره گرفتیم و چوئی را راه انداختیم، اما چشم‎‌اندازم ساخت یک کسب‌وکار بزرگ بود و می‎‌دانستم که برای این کار به سرمایه‎‌ی قابل توجهی نیاز داریم. با یک دوجین شرکت سرمایه‎‌گذاری خصوصی صحبت کردیم -حتی از مقرمان در فلوریدای جنوبی به سمت سیلیکون‌ولی رفتم و به تک تک خانه‌های اطراف جاده سند هیل سر زدم. تا به آن‎‌ها توضیح دهم که چطور چوئی با راضی کردن مشتریان و عملیات بسیار بهینه‎‌اش موفق خواهد شد. اما همه‌ی آن‎‌ها دست رد به سینه‎‌ی ما زدند.

لری چنگ در وولیشن کپیتال، یکی از افرادی بود که چشم‎‌انداز کمپانی خود را به او ارائه دادیم. اولین ملاقاتمان در سال 2012 بود؛ او و خانواده‎‌اش عازم دیزنی ورلد بودند و موافقت کردند که توقف کوتاهی در دفتر ما داشته باشند. یادم می‎‌آید که از من پرسید: «چه کسی می‌خواهد این کمپانی را به فروش 100 میلیون دلاری برساند؟». 26 ساله بودم و شاید ظاهرم از این هم جوان‎‌تر نشان می‎‌داد، اما با اعتمادبه‌نفس گفتم: «خودم». او سرمایه‎‌گذاری نکرد.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *