کارآفرینی و استارتاپ‌ها

استارتاپ تلفیقی

از نیتن فر و کیت اوکیف در مجله مارس-آوریل 2023

banner

مدل جدیدی برای کسب‌وکار با تلفیق مهارت‌های کارآفرینی و قابلیت‌های شرکت‌های جاافتاده

جاافتاده در قیاس با استارتاپ‌ها، منابع و توانایی‌های بسیار بیشتری دارند. پس باید برتری قابل توجهی در زمینه‌های مختلف ازجمله محصولات، مشتریان، عملیات، کسب مجوزها، توزیع، بازاریابی و جذب سرمایه داشته باشند. اما هرازگاهی چند تازه‌کار با کمترین امکانات، سهم آن‌ها از بازار را تصاحب می‌کنند. چرا؟ زیرا این شرکت‌های باسابقه، فاقد توان کارآفرینی لازم برای پرورش ایده‌ها از صفر هستند. اگر ایده‌ به‌اندازۀ کافی دگرگون‌کننده و منطقی باشد، هر استارتاپ چالاکی می‌تواند همتای باسابقه‌اش را کنار بزند.

پیشگامان بازار نیز سعی می‌کنند ریسک‌های مختص خودشان را انجام دهند؛ اما اغلب توانمندی‌ لازم را برای کارآفرینی ندارند، زیرا کارکنانشان به سازوکار کنونی عادت کرده‌اند. یا شاید اسپین‌اوت موقت برای طرح‌های نوآورانه تشکیل دهند، اما در ادامه منابع موردنیاز را در اختیار این شرکت زیرمجموعه نمی‌گذارند. تا اینکه ایدۀ استارتاپ تلفیقی مطرح شد: ترکیبی از مهارت شرکت‌های باسابقه و توان کارآفرینیِ استارتاپ‌ها.
خلاصه ایده

مسئله

شرکت‌های جاافتاده منابع و توانایی‌های زیادی دارند و این موجب برتری آن‌ها نسبت به استارتاپ‌ها می‌شود. اما هرازگاهی چند تازه‌کار با کمترین امکانات، سهم آن‌ها از بازار را تصاحب می‌کنند.

علت

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نیتن فر استادیار استراتژی اینسید است.

کیت اوکیف ساکن سیدنی و مدیر واحد طراحی و گسترش فناوری در گروه مشاورۀ بوستون است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *