فرهنگ سازمانی

تحلیلی جدید از فرهنگ

از امیر گولدبرگ و سمیر ب. سریواستاوا و متیو کوریتوره در مجله ژانویه-فوریه 2020

bannerفرهنگ کسب‎‌وکار می‌تواند عامل تسریع یا تضعیف موفقیت آن باشد. بااین‌حال ابزارهای موجود برای سنجش آن – ازجمله نظرسنجی‎‌های کارکنان و پرسشنامه‎‌ها – ضعف‌های فراوانی دارند. خودسنجی‌های کارکنان نیز عموماً قابل اتکا نیستند. مثلاً شاید افراد بگویند برخی باورها و ارزش‌ها برایشان مهم است، امارفتارشان این‌گونه نشان ندهد. ضمناً نظرسنجی‌ها یک تصویر ثابت یا در بهترین شرایط یک نمای بریده‌بریده از سازمان ارائه می‌دهند، درحالی‌که شرایط آن پیوسته تغییر می‌کند. و غالب محققان فکر می‌کنند که می‌توان فرهنگ‌های مجزا و منحصربه‌‌فرد را خیلی مرتب و در قالب چند نوع مشخص دسته‌بندی کرد و همین دیدگاه، این بررسی‌ها را محدود می‌کند.

تحقیق ما متمرکز بر یک روش جدید برای ارزیابی و سنجش فرهنگ سازمان است. از پردازش کلان‎‌داده‌ها بهره گرفتیم تا «ردپاهای دیجیتال» و فراگیر فرهنگی در ارتباطات الکترونیک سازمان‌ها ازجمله ایمیل‌ها، پیام‌های اسلک و نقدهای گلس‌دور را استخراج کنیم. با مطالعه‌ی زبان مورد استفاده‎‌ی کارکنان در این ارتباطات، می‌توانیم تاثیر واقعی فرهنگ بر تفکرات و رفتارهایشان در محیط کار را بسنجیم.


برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

امیر گولدبرگ استادیار رفتار سازمانی در دانشکده‎‌ی تحصیلات عالی کسب‎‌وکارِ دانشگاه استنفورد است.

سمیر ب. سریواستاوا استادیار و عضو هیئت‎‌مدیره‌ی هارولد فرست در مرکز فلسفه‎‌ی مدیریت و ارزش‎‌ها واقع در دانشکده‎‌‏ی کسب‌وکار هاس از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی است. او و گولدبرگ، مدیریت مشترک آزمایشگاه فرهنگ محاسباتی برکلی-استنفورد را بر عهده دارند.

متیو کوریتوره استادیار استراتژی و سازمان در دانشکده‎‌ی مدیریت دیزوتل از دانشگاه مک‌گیل است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *