مدیریت سازمان

ساختاری که خفه‌کننده نیست

از رانجای گولاتی در مجله می-جون 2018

banner

چگونه رهنمودهای ضروری را به افرادتان ارائه دهید – بدون اینکه ساکتشان کنید


رهبران می‌دانند که باید به افراد فضا بدهند تا بهترینشان را ارائه کنند، به دنبال ایده‌های غیرمرسوم بروند و تصمیمات هوشمندانه‌ای را در لحظه بگیرند. این موضوع آن‌قدر تکرار شده که دیگر کلیشه‌ای قلمداد می‌شود. اما مشکل اینجاست: مدیران برای حل تنش میان قدرت بخشیدن به نیروی کار و دیسیپلین اجرایی مشکل دارند. این چالش آن‌قدر دشوار است که کار کمپانی‌ها را گره می‌زند. همچنین به دهه‌ها تجربه‌ی مدیریتی ختم شده که از ساختارهای ماتریسی تا تیم‌های خودگردان را شامل می‌شوند. هیچ‌کدام از آن‌ها پاسخ شفافی را ارائه نکرده‌اند.
خلاصه مقاله ساختاری که خفه کننده نیست


مسئله: اکثر رهبران، آزادی نیروی کار و کنترل عملیاتش را همچون دو سر یک مسابقه‌ی طناب‌کشی می‌بینند که تنها یکی از آن‌ها برنده می‌شود. بنابراین سعی می‌کنند منابعشان را به سمت تنظیم رفتار کارکنان سرازیر کنند – غالباً به‌صورت ناخودآگاه مهر خاموشی را بر تعهد، نوآوری و عملکرد آن‌ها می‌زنند.

راهکار: اگر افراد درک شفافی از اهداف، اولویت‌ها و اصول سازمان داشته باشند – که یک چارچوب مشخص است – رهبران می‌توانند آن‌ها را تجهیز کنند تا تصمیمات خودمختاری را به نفع کمپانی اتخاذ کنند. کارکنان باید در شناسایی و ترسیم این دستورالعمل‌ها درگیر شوند.

عواید: یک چارچوب منسجم به کارکنان کمک می‌کند که درک عمیق‌تری را نسبت به کسب‌وکار توسعه دهند و همین امر موجب ارتقای عملکرد در بسیاری از سطوح ازجمله میزان تعهد، کیفیت، نوآوری و خدمات مشتریان می‌شود.
شاید به این دلیل باشد که رهبران اعتقاد دارند آزادی و کنترل یک بازی مجموع صفر هستند و غالباً یکی از این دو را برمی‌گزینند. اما در مطالعه‌ی بیش از یک دوجین سازمان در گستره‌ای از صنایع – کسب‌وکارهای گوناگون از کمپانی سرگرمی گرفته تا خطوط هوایی و یک استارتاپ خرده‌فروش در زمینه‌ی لوازم الکترونیک – دریافتم که ارائه‌ی رهنمود به معنای سلب آزادی نیست، البته به شرطی که به‌خوبی طراحی و اجرا شود. آن‌ها حقیقتاً از نوعی حس شفاف، مثبت و درخشان درباره‌ی مقصد احتمالی سازمان پشتیبانی می‌کنند و آن را پرورش می‌دهند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

رانجای گولاتی استاد حوزه‌ی مدیریت کسب‌‎‏وکار در دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *