مدیریت سازمان

پایان بوروکراسی

از گری همل و میشل زانینی در مجله نوامبر-دسامبر 2018

banner


چگونه یکی از سازندگان لوازم‌خانگی چین، در حال نوآوری مدیریت برای عصر دیجیتال است


بوروکراسی طرفداران زیادی ندارد. مدیرعامل والمارت، داگ مک‌میلون، آن را «بدذات» می‌داند. چارلی مانگر، نایب‌رئیس برکشایر هاتاوی، می‌گوید شاخک‌های آن «همچون سرطان هستند و باید درمان شوند». جیمی دیمون، مدیرعامل جی‌پی‌مورگان چیس، موافق است که بوروکراسی را باید «بیماری» دانست. این رهبران می‌فهمند که بوروکراسی مانع خلاقیت و ریسک‌پذیری می‌شود و نوآوری را از بین می‌برد. بروکرواسی همچون مالیاتی است که دامان دستاوردهای بشر را می‌گیرد.

اگرچه بسیاری از پیامدهای بد بوروکراسی آگاهی دارند، اما آن‌ را اجتناب‌ناپذیر می‌دانند. دیمون حرف یکی از مشاورانش را به خاطر می‌‎آورد که بوروکراسی را «نتیجه‌ی گریزناپذیر کسب‌وکارهای پیشرفته در محیط‌های قانونی و بین‌المللی پیشرفته»، توصیف می‌کرد. از سال 1983 تاکنون تعداد مدیران، سرپرست‌ها و ناظران در نیروی کار آمریکا به میزان بیش از 100درصد افزایش یافته، درحالی‌که کارکنان سایر مشاغل تنها 44درصد بیشتر شده‌اند. در نظرسنجی‌ای که توسط مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد انجام شده تقریبا دوسوم از پاسخ‌دهندگان گفتند که سازمانشان در سالیان اخیر بوروکراتیک‌تر از پیش شده است. پیش‌بینی پیتر دراکر مبنی بر اینکه سازمان‌های امروزی نیمی از لایه‌ها و یک‌سوم از مدیران اواخر دهه‌ی 80 خود را خواهند داشت، کاملا نادرست بود. بوروکراسی رشد کرده است.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

گری همل استاد مهمان دانشکده‌ی کسب‌وکار لندن و بنیان‌گذار آزمایشگاه مدیریت است

میشل زانینی نویسنده مشترک کتاب «هیومنوکراسی: ایجاد سازمان‌هایی که به‌اندازه‌ی افراد داخلشان خارق‌العاده هستند» (انتشارات مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد، 2020) است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *