رهبری و مدیریت افراد

قدرت انتخاب

از دیوید نوبل و کارول کافمن

banner

همیشه چهار روش برای موفقیت خود در نظر بگیرید


اگر دربارۀ راهکار رهبران برای واکنش به بحران‌ها یا فرصت‌های بزرگ و جدید بپرسید، اغلب آن‌ها ادعا می‌کنند به کارشان واردند و می‌دانند چگونه باید قدرت انتخاب را بین خود و کارمندانشان مدیریت کنند. این ادعا عجیب است، زیرا اغلبِ بحران‌ها و فرصت‌ها پر از عوامل غافلگیرکننده‌اند.

خواندن مقاله به زبان انگلیسی

یکی از مدیران بانفوذ و تحت آموزش ما یک بار چنین گفت: «در صورت وقوع هر بحرانی، بلافاصله وارد عمل می‌شوم و کنترل امور را در دست می‌گیرم. همۀ موانع موجود بر سر راهم را موشکافانه بررسی کرده و کارکنانم را هدایت می‌کنم.» بی‌تردید با این روش تصمیمات قاطعانه‌تری گرفته می‌شود، اما محدودیت‌های زیادی به‌ویژه در موقعیت‌های پرمخاطره دارد. اگر چنین رهبری توانایی عبور از موانع پیش روی خود را نداشته باشد چطور؟

یکی دیگر از رهبران تحت آموزش ما روش کاملاً متفاوتی داشت. او به‌شکلی بسیار خونسرد، تمام وظایف و قدرت انتخاب را به زیردستانش محول می‌کرد. این روش او به‌خوبی جواب داده بود. اما پس از آغاز اولین بحران، تیمش سردرگم و آشفته شد. او کماکان خونسرد بود، به سبک رهبری خود اطمینان داشت و به اعضا می‌گفت «نگران نباشید، مطمئنم روش مناسبی برای خروج از این بحران می‌یابید». اما این‌گونه نشد، اعضا به جان همدیگر افتادند و در عرض چند ماه، شرکت برتری خود را در بازار از دست داد.
خلاصه ایده

مسئله

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

دیوید نوبل بنیان‌گذار ویو ادوایزرز و همچنین کوچ و مشاور رهبری و استراتژی است.

کارول کافمن عضو هیئت‌علمی دانشکدۀ پزشکی هاروارد و بنیان‌گذار انستیتوی کوچینگ است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *