اقتصاد و جامعه

مدیریت قطب‌های اقتصادی ما

از کریم لاخانی و مارکو یانسیتی در مجله سپتامبر-اکتبر 2017

bannerاستراتژی، اخلاقیات و رقابت شبکه‌ای در عصر ابرقدرت‌های دیجیتالی

اقتصاد جهانی پیرامون تعداد اندکی از ابرقدرت‌های دیجیتال شکل می‌گیرد. اسناد قطعی وجود دارند که می‌گویند دنیایی برنده‌محور در حال ظهور است که در آن، تعداد اندکی از «قطب‌ها» – ازجمله علی‌بابا ، الفبت /گوگل، آمازون، اپل، بایدو ، فیس‌بوک، مایکروسافت، تن‌سنت – موقعیت‌های کلیدی را به خود اختصاص می‌دهند. این کمپانی‌ها از طرفی ارزش‌های حقیقی را برای کاربرانشان فراهم می‌آورند و از سوی دیگر، سهمی نامتوازن و درحال‌توسعه را از ارزش‌های موجود می‌برند و همین شرایط، آینده‌ی اقتصاد جمعی ما را شکل می‌دهد. همان فناوری‌هایی که وعده‌ی دموکراتیزه کردن کسب‌وکارها را داده‌ بودند، هم‌اکنون به تهدیدی در راستای انحصارطلبی آن تبدیل شده‌اند.

قطب‌ها علاوه بر سلطه بر تک‌تک بازارها، ارتباطاتی اساسی را به‌صورت شبکه‌ای می‌سازند و کنترل می‌کنند که در اقتصاد ما نفوذ کرده است. اندروید محصول گوگل و فناوری‌های مربوط به آن، «تنگناهای رقابتی» را به وجود می‌آورند؛ بدین ترتیب آن‌ها به چند میلیارد مصرف‌کننده‌ی موبایل دسترسی دارند که تامین‌کنندگان خدمات و سایر محصولات دوست دارند به آن‌ها برسند. گوگل نه‌تنها می‌تواند درصدی از تراکنش‌ها را مطالبه کند، بلکه بر جریان اطلاعات و داده‌های جمع‌آوری‌شده نیز تاثیر بگذارد. همچنین جایگاه آمازون و علی‌بابا در بازار، تعداد زیادی از کاربران را به گستره‌ای وسیع از خرده‌فروش‌ها و تولیدکنندگان متصل می‌کند. پلتفرم پیام‌رسانی وی‌چت یک میلیارد کاربر جهانی را جمع‌آوری کرده و منبعی حیاتی از دسترسی به مشتریان را برای کسب‌وکارهایی فراهم می‌کند که بانکداری، سرگرمی‌، ترابری و سایر خدمات آنلاین را ارائه می‌دهند. هرقدر کاربران بیشتری به این شبکه‌ها بپیوندند، ارائه‌ی محصولات و خدمات از طریق آن‌ها برای شرکت‌ها جذاب‌تر (و حتی ضروری‌تر) می‌شود. با هدایت بازده‌های فزاینده و ‌کنترل تنگناهای رقابت حیاتی، این ابرقدرت‌های دیجیتال می‌توانند قدرتمندتر شوند، ارزش نامتوازنی را استخراج نمایند و ضربه‌ای به تعادل رقابت جهانی وارد کنند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

کریم لاخانی استاد چارلز ادوارد ویلسون در حوزه‎‌ی مدریت کسب‎‌وکار و همکار دوروثی و مایکل هاینتزه در دانشکده‎‌ی کسب‌وکار هاروارد، و همچنین بنیان‎‌گذار و هماهنگ‎‌‏کننده‎‌ی آزمایشگاه علم نوآوری در هاروارد است. آن‎‌ها کتاب «رقابت در عصر هوش مصنوعی» (انتشارات مجله‎‌ی کسب‎‌وکار هاروارد، 2020) را نوشته‎‌اند.

مارکو یانسیتی استاد دیوید سارنوف در حوزه‎‌ی مدیریت کسب‎‌‏وکار از دانشکده‎‌ی کسب‌وکار هاروارد است که سرپرستی «واحد فناوری و مدیریت عملیات» و «ابتکار دیجیتال» آنجا را بر عهده دارد. او مشاور بسیاری از کمپانی‌های حوزه‎‌ی فناوری ازجمله مایکروسافت، فیس‎‌بوک و آمازون بوده ا

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *