مدیریت تیم ها و افراد

مدیریت محیط کاریِ دوقطبی‌شده

از فرانچسکا جینو و جولیان مینسون در مجله مارس-آوریل 2022

banner

راهکاری برای افزایش گفتگوها و اعتمادسازی

یکی از دشوارترین چالش‌های تمام مدیران، مدیریت دیدگاه‌های متفاوت و متنوع کارکنان است.

شواهد زیادی دربارۀ مزایای تنوع دیدگاه‌های تیم‌ها و سازمان‌ها، شکل‌گیری مخالفت‌های سازنده و گردآوری «تیم‌های متشکل از رقبا» وجود دارد. اما تمام افرادِ باتجربه می‌‎دانند که مخالفت با باورهای دیگران، دشوار و اغلب اوقات مخرب است. امروزه چنین شرایطی بیش‌ازپیش صدق می‎کند؛ با توجه به شکل‌گیری جنبش‌هایی نظیر #من_هم و جان سیاهان مهم است، اقبال به حفاظت از محیط زیست و افزایش دورکاری، باید گفتگوهای سنجیده‌تری میان کارمندان برقرار شود؛ اما اغلب از آن اجتناب می‌کنند. بر اساس نظرسنجی سال 2021، اختلاف‌نظر مؤلفه‌ای جدایی‌ناپذیر از زندگی کاری کارمندان در تمام سطوح است. 89 درصد از 486 پاسخ‌دهندۀ آمریکاییِ شاغل در کمپانی‌ها و صنایع متفاوت، از اختلاف‌نظر کم‌وبیش خود با سایر همکاران گفتند. آن‎ها به‌طور متوسط حدود 3.5 ساعت در هفته را صرف رسیدگی به این اختلافات می‌کردند.
مسئله

با توجه به افزایش تنش‌‌های سیاسی و شکل‌گیری جنبش‌‎هایی نظیر #من_هم و جان سیاهان مهم است، دودستگی فزاینده‌ای در محیط‎‌های کار شکل می‌گیرد. بنابراین برقراری گفتگوهای پرشور و حفظ همکاری و اعتماد، دشوارتر از همیشه شده است.

علت ریشه‌ای

خیلی از رهبران -و به‌طور کلی انسان‌ها- برداشت‎ ذهنی نادرستی از مخالفت دارند و به همین دلیل از شرکت در گفتگوهای مجادله‌برانگیز اجتناب می‌کنند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

فرانچسکا جینو متخصص علوم رفتاری و استاد مدیریت بازرگانی خانواده‌ی تاندون در دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد است. او مؤلف کتاب‌های «استعداد متمرد: چرا شکستن قوانین در زندگی شخصی و کاری جواب می‌دهد» و «منحرف‌‌شده: چرا تصمیمات ما از مسیر منحرف می‌شوند و چگونه می‌توانیم به برنامه پایبند بمانیم» است

جولیان مینسون دانشیار، دانشکدۀ مدیریت دولتی هاروارد کندی

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *